Národný Park Serengeti

Tanzánia

map markerNárodný Park Serengeti
Kendwa beach

Tanzánia

map markerKendwa beach
Národný Park Serengeti

Tanzánia

map markerNárodný Park Serengeti
Mnemba Island

Tanzánia

map markerMnemba Island
Národný Park Serengeti

Tanzánia

map markerNárodný Park Serengeti

VITAJTE V TANZÁNII

Národný park Serengeti, kráter Ngorongoro, jazero Tanganika, hora Kilimandžáro, Viktóriino jazero a súostrovie Zanzibar sú asi najznámejšie miesta Tanzánie. Krajina národných parkov a rezervácií s množstvom divokých afrických zvierat, nádherných bielo piesčitých pláží obmývaných tyrkysovými vodami Indického oceánu, milí ľudia a africká kultúra, to všetko sa vám určite vryje do srdca.

HISTÓRIA

V dávnej minulosti pevninské územie dnešnej Tanzánie obývali pôvodní obyvatelia Afriky z kmeňa Bantu. V 9. storočí začali na územie, zvlášť na ostrov Unguja (Zanzibar) a jeho priľahlých ostrovčekov, prenikať perzskí a po nich arabskí obchodníci. Istý čas potom územie ovládali Portugalci, avšak najväčší rozkvet táto oblasť prežívala v časoch nadvlády ománskeho sultána. Obchodovalo sa tu so slonovinou, tovarom z orientu, korením a hlavne otrokmi. V 19. storočí územie Tanganiky (pevninská časť Tanzánie) ovládali Nemci a po nich, až do vyhlásenia samostatnosti do roku 1961, bolo súčasťou Britskej kolónie. V roku 1964 došlo k zjednoteniu Tanganiky a Zanzibaru (tvoria ho ostrov Unguja, Pemba a priľahlé ostrovčeky) do spoločnej republiky Tanzánia, v nej si však Zanzibar uchoval polovičnú autonómiu. Najväčšie mestá a ekonomické centrá tejto inak bezpečnej krajiny sú Dar es Salaam, hlavné mesto Dodoma a Zanzibar City. Náboženstvo je z jednej tretiny zastúpené moslimami, tí žijú prevažne na pobrežných častiach štátu a na Zanzibare, druhú tretinu tvoria kresťania a zbytok tvoria iné náboženstvá, ktorých súčasťou sú i tradičné kmeňové. Kmeňov je tu viac ako 120.

POČASIE

Počasie v Tanzánii je veľmi rôzne, ide totiž o veľkú a rozmanitú krajinu. Striedajú sa tu obdobia dažďov a sucha s celoročnými priemernými teplotami okolo 30 °C. Na pobreží a ostrovoch Zanzibaru vládne tropické podnebie, pre hornaté časti Tanzánie je charakteristické podnebie miernejšie. Najteplejšie obdobie býva od novembra do februára a najchladnejšie od mája do augusta. Najviac zrážkových dní v severnej časti krajiny (Serengeti) a na severnom pobreží (Dar es Salaam, Zanzibar) je v mesiacoch november, december a marec až máj, v ostatných častiach krajiny od decembra až po apríl. Obdobie sucha býva v mesiacoch jún až október a v mesiacoch január, február a je to najvhodnejšie obdobie na náštevu Zanzibaru. Priemerná teplota mora je celoročne okolo 27 °C.

SERENGETI

Najväčší národný park Serengeti (Big Five safari)sa nachádza na severe krajiny a rozprestiera sa na území veľkom približne 15 tisíc km². V roku 1981 bol park vyhlásený za biosférickú rezerváciu spadajúcu pod ochranu UNESCO. Park je jeden z najznámejších a najstarších chránených prírodných rezervácií na svete cez ktorý prebieha každoročne najväčšia migrácia miliónov zvierat-kopytníkov (pakoní, zebier, gazel), ktoré smerujú na sever cez hranicu do keňského národného parku Maasai Mara. Príčinou tejto migrácie je striedanie obdobia dažďov a sucha, ktoré prebieha na území parkov a tým pádom hľadania potravy (čerstvé pastviny) a vody. Celé toto úžasné divadlo prebieha v parku Serengeti od konca októbra až do júna kedy sa zvieratá vracajú naspäť do parku Maasai Mara. Počas migrácie je veľmi daždivé počasie od polovice marca až do mája a nie je veľmi vhodné na návštevu parku. Park môžeme rozdeliť na 3 časti. Populárna južná-centrálna časť (údolie Seronera) je klasická trávnatá savana s riedkym porastom akáciových stromov a skalnatými žulovými kopčekmi tzv. kopjes a nachádza sa tu množstvo divokej zvery. Západný koridor je ovplyvnení riekou Grumeti, ktorý má viac lesov a hustých močaristých porastov. A nakoniec najnavštevovanejšia severná časť Lobo, je zvlnená krajina s kopcami a otvorenými lesmi a tvorí hranicu s parkom Maasai Mara a Keňou. V celom parku žije množstvo rôznych afrických zvierat ako sú levy, leopardy, slony, žirafy, zebry, pakone, byvoly, antilopy, gazely, hyeny, supy, hrochy, nosorožce, krokodíly, opice, množstvo druhov vtákov a iné. Najväčší zážitok je pozorovať migrujúce zvieratá, ktoré prechádzajú cez rieky Grumeti, Mala a Talek, ktoré sú plné krokodílov.

Big Five safari, ,,Veľká päťka,, je pätica najnebezpečnejších afrických zvierat ale zároveň najfascinúcejších ktoré chcú turisti na safari stretnúť. Patria sem lev, slon africký, nosorožec dvojrohý, byvol africký a leopard škvrnitý. Spoločne sa nachádzajú len v pár parkoch na svete.

NGORONGORO

Kráter Ngorongoro (obrovská jama) leží asi 180 km od mesta Arusha a je to najväčší nezatopený kráter na svete, ktorého dno má viac ako 260 km² a hĺbku okolo 610 metrov. Na tejto ploche sa nachádza trávnatá savana, lesy, jazero, husté porasty a močiare. Žije tu na uzavretej ploche viac ako 25 tisíc africkej zvery ako sú levy, hrochy, zebry, hyeny, pakone, slony, gazely, antilopy, byvoly, vtáky a iné. Kráter je súčasťou rozsiahlej prírodnej rezervácie Ngorongoro Conservation Area, zapísanej aj do svetového dedičstva UNESCO. Táto rezervácia, ktorá je susedom parku Serengeti je vlajkovou loďou turizmu v Tanzánii. Je to najväčšia rezervácia kde žijú spolu ľudia (kmene Masajov) a divoká zver. Sem na pastviny prichádzajú už v decembri migrujúce stáda (veľká migrácia) a koncom marca pokračujú ďale naspäť do Serengeti. Celá rezervácia je veľmi hojná krajina plná afrických zvierat a úrodnej pôdy. Nachádza sa tu aj známa roklina Olduvai v ktorej sa našli pozostatky pračloveka Homo habilis staré 1,5milióna rokov.

ZANZIBAR

Nádherné bielo piesčité pláže, ktoré obmývajú tyrkysové vody Indického oceánu vás privítajú na súostroví Zanzibar. Tento polo autonómny štátik patriaci pod Tanzániu tvoria ostrovy Unguja ( hlavný ostrov prezývaný často Zanzibar), Pemba a menšie priľahlé ostrovčeky. Hlavným mestom je Zanzibar City, ktorého historická časť Stone Town je zapísaná do svetového dedičstva UNESCO. Veľmi pekná architektúra z čias ománskeho sultána vás určite očarí. Súostrovie Zanzibar je často prezývané aj ako ostrovy klinčekov, pretože sa tu hojne pestujú spolu s muškátovým orechom, čiernym korením, škoricou, vanilkou. Z exotického ovocia, ktoré sa pestuje na farmách spomeniem mango, jackfruit, banány, kokosové orechy, rambutan (podobné liči) a iné. Čo vás ale najviac očarí sú nádherné pláže a milí ľudia.

KTORÝ REZORT SI VYBERIETE?

TOP HOTELY A REZORTY

V našej ponuke sa nachádzajú len tie hotelové rezorty, ktoré majú unikátnu polohu, luxusné ubytovanie, rozmanité stravovanie, špičkový servis a najlepších zamestnancov v regióne. Je pre nás dôležité, aby ste si splnili sny v tejto krajine len s tými najlepšími, ktorým úsmev z tváre nikdy nezmizne.

RADI VÁM PORADÍME


Emailbonustrip@bonustrip.sk

Telefón+421 917 928 911, +421 948 987 212

Adresa


BONUS TRIP s.r.o., Panónska cesta 17,
Bratislava, 851 04 Slovakia