Koh Samui

Thajsko

map markerKoh Samui
Phang Nga Bay

Thajsko

map markerPhang Nga Bay
Koh Kood

Thajsko

map markerKoh Kood
Chiang Mai

Thajsko

map markerChiang Mai
Phuket

Thajsko

map markerPhuket

VITAJTE V THAJSKU

Krajina úsmevov, pohostinnosti, vynikajúcich služieb a priateľských obyvateľov, tak by sa dolo charakterizovať Thajské kráľovstvo (v minulosti známe ako Siam), považované za jednu z najpopulárnejších ázijských krajín nachádzajúcej sa v juhovýchodnej Ázii, ktoré susedí s Kambodžou, Laosom, Mjanmarskom a Malajzijou. Thajsko je však známe nielen vďaka svojim nádherným ostrovom s piesčitými plážami obmývamými krištáľovo čistými vodami, pestrému pobmorskému svetu, vodopádom, pralesmi či jaskyniam, objavovať v ňom môžete aj jeho fascinujúcu históriu, ktorú pripomínajú tisícky rokov staré chrámy. Ak by sme chceli stručne vymenovať typické znaky tejto budhistickej krajiny, tak by sme spomenuli nemohli vynechať modernú metropolu Bangkok, ďalej rušné turistické letoviská ale aj ospalé dedinky, kultúrne podujatia s neopakovanou atmosférou, vynikajúcu thajskú kuchyňu, plávajúce trhy, chutné ovocie a, samozrejme, thajské masáže.

Bohatá história Thajského kráľovstva siaha až do doby 4000 rokov pred n. l.. Prvé známky osídlenia a dôkazy o pestovaní ryže sa zachovali na území dedín Ban Ching a Ban Prasat. V priebehu ďalších tisíc ročí osídlovali toto územie tri skupiny obyvateľstva, ktoí prišli z Číny: Monovia, Khméri a Thajčania. Monovia sa usídlili v dnešnom Myanmarsku, Khméri v Kambodži a Thajčania, tí okolo roku 1200 nastolili nadvládu nad troma severothajskými štátmi Sukhothai, Phayao a Lanna. Sukhothai v preklade "Úsvit šťastia" vyhlásil svoju nezávislosť v roku 1238, kedy zažil postupnú expanziu dnešných Thajčanov. Hlavným náboženským prúdom sa stal tzv. théravádsky budhizmus, v tomto období bola vytvorená thajská abeceda, položili sa základy thajskej formy umenia, hudby, architektúry a literatúry. V 14. storočí Sukhothai už ovládalo ďalšie rozvíjajúce kráľovstvo - Ayutthaya, založené bolo 86 km severne od Bangkoku. Vo svojej dobe bolo kráľovstvo považované za najprosperúcejšie a najbohatšie na svete, zároveň hralo významnú rolu v histórii dnešného Thajska a Thajčanov. Zničenie Ayutthayi Barmáncmi v roku 1767, však neviedlo k rozpadu ríš, najskôr sa stalo hlavným mestom kráľovstva Thon Buri (nachádzalo sa na brehu rieky Chayo Phraya), v roku 1782 kráľ Ráma I. však hlavné mesto presťahoval na druhú stranu rieky do dnešného Bangkoku. Počas ďalších rokov sa podarilo thajským kráľom ubrániť krajinu pred západnou kolonizáciou a ďalej rozvíjať thajskú kultúru. Dnes je krajina konštitučnou monarchiou, thajskí králi svoju zákonodarnú moc od roku 1932 vykonávajú prostredníctvom kabinetu, na čele ktorého stojí predseda vlády. Thajčania ku svojim panovníkom prechovávajú vysokú úctu.

Krajina, v ktorej prevláda buddhizmus (95% populácie), sa člení na štyri hlavné oblasti: Centrálnu nížinu, sever, severovýchod a juh. Stredné Thajsko spoločne so svojím centrom (mesto Bangkok) je najúrodnejšia časť krajiny. Na jeho veľkých poliach sa pestuje ryža, cukrová trstina a veľa druhov ovocia. Sever je hornatý a je domovom horských kmeňov. Riedko osídlená oblasť má bohatú kultúrnu tradíciu a architektúru, vrátane najimpozantnejších chrámov. Severovýchodná oblasť, známa ako Isán, leží na náhornej plošine Khorat a je známa tradičnými thajskými kostýmami. V porovnaní zo zvyškom krajiny tu život plynie pomalšie. Ruiny chrámov, typické jedlo, architektúra či dialekt sú tu poznačené laoským a khmérskym vplyvom. Juh Thajska ohraničený Thajským zálivom a Andamanským morom je zasa rajom pre všetkých milovníkov nádherných pláží. Ozdobou tejto časti krajiny sú malé ostrovy rozosiate pozdĺž pobrežia. Farebné rybárske loďky neustále zásobujú túto časť množstvom čerstvých morských plodov a pláže s bielym pieskom lákajú zase návštevníkov k božskému odpočinku.

Po celý rok tu panujú pomerne vysoké teploty a vlhkosť. V centrálnom Thajsku sa delí ročné obdobie na 3 časti: suché, horúce a daždivé. V južnom Thajsku sa striedajú len horúce a daždivé obdobia. Hlavná sezóna tu prebieha od novembra po koniec marca. Priemerná denná teplota po celý rok sa pohybuje väčšinou okolo 30 ºC, v horských oblastiach severu býva chladnejšie.

Čo všetko sa oplatí navštíviť? Predovšetkým by ste nemali vynechať hlavné mesto Thajska, Bangkok s viac ako 10 mil. obyvateľov. Pulzujúce srdce juhovýchodnej Ázie je plné ľudí, aut, tuk tukov, hluku, vlhkého vzduchu, ale aj turistických atrakcií, historických pamiatok, unikátnych chrámov, či kvetinových a ovocných tržníc, výborných reštaurácií, nákupných centier a luxusných hotelov. Odporúčame navštíviť Čínsku štvrť a chrám Wat Traimit so zlatou sochou budhu, ktorá váži viac ako 5 ton,  palácový komplex The Grand Palace, ktorý začali stavať v roku 1782 a bol sídlom bývalých kráľov Rama I. až Ramu V. Komplex chrámov, budov, úradov a kláštorov je rozdelený na dve hlavné zóny, ktorými sú chrám Smaragdového Budhu - Wat Phra Kaeo a kráľovské sídlo - Grand Palace. Nemali by ste vynechať ani známu lokalitu thajských tradičných masážnych princípov Wat Pho, ktorá je zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Wat Pho je jeden z najnavštevovanejších budhistických chrámov v Bangkoku založený v 16. storočí, ide o prvú verejne známu univerzitu, v ktorej sa v hlavnej hale nachádza 46 m dlhá ležiaca socha budhu. Medzi ďalšie známe chrámy patria Chrám Úsvitu - Wat Arun, Wat Saket, Wat Ratchanadda, Wat Benchamabophit, Wat Bowon a Wat Sutat. oplatí sa tiež absolvovať plavbu loďkou po kanáloch rieky Chao Phraya, navštíviť Thajské národné múzeum, palác Suan Pakkad, ceremoniálne miesto Sanam Luang a vychutnať si nočný život najväčšieho mesta Thajska.

Len necelých 85 km od Bangkoku sa nachádza zaujímavé miesto plné ruín starých chrámov a pagod - Ayutthaya, ktoré je pod správou UNESCO, bolo viac ako 4 storočia hlavným mestom ríše. Ďalšia zaujímavá budhistická stavba sa nachádza 45 minút autom na západ v meste Nakhon Pathom. V jeho centre sa týči najväčšia stúpa v Thajsku, Pha Pathom Chedi. Ďalšie mesto tejto provincie, ktoré netreba vynechať je Kanchanaburi. Leží na sútoku riek Kwai noi a Kwai Yai. Sú vám tieto mená povedomé? Práve tu sa nachádza známy most cez rieku Kwai. Oblasť ponúka krásnu prírodu, vodopády a bohaté lesy, ktoré sú domovom množstva zvierat a vtákov.

Najvýznamnejšie miesto severného Thajska, ktoré bolo v minulosti prvým hlavným mestom celej ríše sa volá Sukhothai. Dnes tento park o rozlohe 7000 m² plný ruín starobylých chrámov (okolo 193) ponúka návštevníkom nadýchať sa atmosféry dávnych časov. Celý  je pod správou UNESCO. Najdôležitejšie mesto severu Chiang Mai je zároveň hlavným mestom provincie pomenované rovnakým názvom. Vládne tu príjemné počasie, oplatí sa tu navštíviť ruiny starého mesta a chrám Wat Chedi Luang, horu Doi Suthep so zlatou pagodou na vrchole, miestnu zoo či vyhlásený nočný trh. Kľudnejším susedom Chiang Mai je mesto Chiang Rai. V jeho okolí sa nachádza krásna príroda národného parku, rieka Kok a skvelé trasy na horskú turistiku. Odtiaľto môžete ísť na výlet do "Zlatého trojuholníka'', čo je miesto, kde sa stretávajú hranice Thajska, Laosu a Myanmaru, v minulosti fungovalo ako centrum svetového obchodu s ópiom.

To, čo najviac návštevníkov láka na Thajsku je nespočetné množstvo krásnych ostrovov, nádherné piesčité pláže obmývané krištáľovo čistými vodami Thajského zálivu a Andamanského mora a bohatý podmorský svet. Medzi najznámejšie ostrovy patrí Phuket, ide o najväčší thajský ostrov, kde sa nachádza medzinárodné letisko, a najmä veľa luxusných rezortov. Nemenej známy ostrov Koh Samui, je jeden z najobľúbenejších, nájdete na ňom nádherné pláže s bielym pieskom, ktoré lemujú kokosové palmy, sviežu tropickú prírodu a samozrejme, medzinárodné letisko. Veľmi pekná je provincia je Trat v blízkosti hraníc s Kambodžou, považovaná je za vstupnú bránu do Národného parku, ktorý zahrňuje viac ako 50 ostrovov. Jeden z najkrajších z nich je Koh Kood (Koh Kut), má nádherné pláže s bielym pieskom, kokosové palmy, vodopády, krásnu prírodu a morskú vodu tyrkysovej farby. Tu sa nachádza tiež jeden z najvýnimočnejších hotelov, Soneva Kiri. Na juhu je určite zaujímavá aj provincia Krabi a jej okolité ostrovy Koh Lanta či Phi Phi Island, alebo oblasť Trang s rozosiatymi ostrovmi v mori Koh Kradan, Koh Mook a Ko Libong.

KTORÝ REZORT SI VYBERIETE?

TOP HOTELY A REZORTY

V našej ponuke sa nachádzajú len tie hotelové rezorty, ktoré majú unikátnu polohu, luxusné ubytovanie, rozmanité stravovanie, špičkový servis a najlepších zamestnancov v regióne. Je pre nás dôležité, aby ste si splnili sny v tejto krajine len s tými najlepšími, ktorým úsmev z tváre nikdy nezmizne.

RADI VÁM PORADÍME


Emailbonustrip@bonustrip.sk

Telefón+421 917 928 911, +421 948 987 212

Adresa


BONUS TRIP s.r.o., Panónska cesta 17,
Bratislava, 851 04 Slovakia