Serengeti National Park, Tanzánia

Afrika

map markerSerengeti National Park, Tanzánia
Pemba Island, Zanzibar/Tanzánia

Afrika

map markerPemba Island, Zanzibar/Tanzánia
Gisakura tea plantation, Rwanda

Afrika

map markerGisakura tea plantation, Rwanda
Cape Town, Juhoafrická republika

Afrika

map markerCape Town, Juhoafrická republika
Nyungwe National Park, Rwanda

Afrika

map markerNyungwe National Park, Rwanda

VITAJTE V AFRIKE

Magické miesta, ktoré ponúkajú tie najkrajšie zážitky na celý život. Vydajte sa s nami na vzrušujúcu jazdu hlboko do srdca najslávnejších parkov a rezervácií, kde budete mať príležitosť byť iba pár krokov od goríl a slonov, pozorovať oddychujúce levy a leopardy, jazdiť za stádom divokých pakoní a zebier, ale tiež oddychovať v najlepších afrických rezortoch vsadených do divokej prírody, obklopených čajovými plantážami, starými lesmi, alebo situovaných na plážach, ktoré pokojne možno nazvať africkými Maldivami.

Tanzánia

Národný park Serengeti, kráter Ngorongoro, jazero Tanganika, hora Kilimandžáro, Viktóriino jazero a súostrovie Zanzibar sú asi najznámejšie miesta Tanzánii. Krajina národných parkov a rezervácií s množstvom divokých afrických zvierat, nádherných bielo piesčitých pláží obmývaných tyrkysovými vodami Indického oceánu, milí ľudia a africká kultúra, to všetko sa vám určite vryje do srdca.

V dávnej minulosti pevninské územie dnešnej Tanzánie obývali pôvodní obyvatelia Afriky z kmeňa Bantu. V 9. storočí začali na územie, zvlášť na ostrov Unguja (Zanzibar) a jeho priľahlých ostrovčekov, prenikať perzskí a po nich arabskí obchodníci. Istý čas potom územie ovládali Portugalci, avšak najväčší rozkvet táto oblasť prežívala v časoch nadvlády ománskeho sultána. Obchodovalo sa tu so slonovinou, tovarom z orientu, korením a hlavne otrokmi. V 19. storočí územie Tanganiky (pevninská časť Tanzánie) ovládali Nemci a po nich, až do vyhlásenia samostatnosti do roku 1961, bolo súčasťou Britskej kolónie. V roku 1964 došlo k zjednoteniu Tanganiky a Zanzibaru (tvoria ho ostrov Unguja, Pemba a priľahlé ostrovčeky) do spoločnej republiky Tanzánia, v nej si však Zanzibar uchoval polovičnú autonómiu. Najväčšie mestá a ekonomické centrá tejto inak bezpečnej krajiny sú Dar es Salaam, hlavné mesto Dodoma a Zanzibar City. Náboženstvo je z jednej tretiny zastúpené moslimami, tí žijú prevažne na pobrežných častiach štátu a na Zanzibare, druhú tretinu tvoria kresťania a zbytok tvoria iné náboženstvá, ktorých súčasťou sú i tradičné kmeňové. Kmeňov je tu viac ako 120.

Počasie v Tanzánii je veľmi rôzne, ide totiž o veľkú a rozmanitú krajinu. Striedajú sa tu obdobia dažďov a sucha s celoročnými priemernými teplotami okolo 30 °C. Na pobreží a ostrovoch Zanzibaru vládne tropické podnebie, pre hornaté časti Tanzánie je charakteristické podnebie miernejšie. Najteplejšie obdobie býva od novembra do februára a najchladnejšie od mája do augusta. Najviac zrážkových dní v severnej časti krajiny (Serengeti) a na severnom pobreží (Dar es Salaam, Zanzibar) je v mesiacoch november, december a marec až máj, v ostatných častiach krajiny od decembra až po apríl. Obdobie sucha býva v mesiacoch jún až október a v mesiacoch január, február a je to najvhodnejšie obdobie na náštevu Zanzibaru. Priemerná teplota mora je celoročne okolo 27 °C.

Najväčší národný park Serengeti (Big Five safari)sa nachádza na severe krajiny a rozprestiera sa na území veľkom približne 15 tisíc km². V roku 1981 bol park vyhlásený za biosférickú rezerváciu spadajúcu pod ochranu UNESCO. Park je jeden z najznámejších a najstarších chránených prírodných rezervácií na svete cez ktorý prebieha každoročne najväčšia migrácia miliónov zvierat-kopytníkov (pakoní, zebier, gazel), ktoré smerujú na sever cez hranicu do keňského národného parku Maasai Mara. Príčinou tejto migrácie je striedanie obdobia dažďov a sucha, ktoré prebieha na území parkov a tým pádom hľadania potravy (čerstvé pastviny) a vody. Celé toto úžasné divadlo prebieha v parku Serengeti od konca októbra až do júna kedy sa zvieratá vracajú naspäť do parku Maasai Mara. Počas migrácie je veľmi daždivé počasie od polovice marca až do mája a nie je veľmi vhodné na návštevu parku. Park môžeme rozdeliť na 3 časti. Populárna južná-centrálna časť (údolie Seronera) je klasická trávnatá savana s riedkym porastom akáciových stromov a skalnatými žulovými kopčekmi tzv. kopjes a nachádza sa tu množstvo divokej zvery. Západný koridor je ovplyvnení riekou Grumeti, ktorý má viac lesov a hustých močaristých porastov. A nakoniec najnavštevovanejšia severná časť Lobo, je zvlnená krajina s kopcami a otvorenými lesmi a tvorí hranicu s parkom Maasai Mara a Keňou. V celom parku žije množstvo rôznych afrických zvierat ako sú levy, leopardy, slony, žirafy, zebry, pakone, byvoly, antilopy, gazely, hyeny, supy, hrochy, nosorožce, krokodíly, opice, množstvo druhov vtákov a iné. Najväčší zážitok je pozorovať migrujúce zvieratá, ktoré prechádzajú cez rieky Grumeti, Mala a Talek, ktoré sú plné krokodílov.

Big Five safari, ,,Veľká päťka,, je pätica najnebezpečnejších afrických zvierat ale zároveň najfascinúcejších ktoré chcú turisti na safari stretnúť. Patria sem lev, slon africký, nosorožec dvojrohý, byvol africký a leopard škvrnitý. Spoločne sa nachádzajú len v pár parkoch na svete.

Kráter Ngorongoro (obrovská jama) leží asi 180 km od mesta Arusha a je to najväčší nezatopený kráter na svete, ktorého dno má viac ako 260 km² a hĺbku okolo 610 metrov. Na tejto ploche sa nachádza trávnatá savana, lesy, jazero, husté porasty a močiare. Žije tu na uzavretej ploche viac ako 25 tisíc africkej zvery ako sú levy, hrochy, zebry, hyeny, pakone, slony, gazely, antilopy, byvoly, vtáky a iné. Kráter je súčasťou rozsiahlej prírodnej rezervácie Ngorongoro Conservation Area, zapísanej aj do svetového dedičstva UNESCO. Táto rezervácia, ktorá je susedom parku Serengeti je vlajkovou loďou turizmu v Tanzánii. Je to najväčšia rezervácia kde žijú spolu ľudia (kmene Masajov) a divoká zver. Sem na pastviny prichádzajú už v decembri migrujúce stáda (veľká migrácia) a koncom marca pokračujú ďale naspäť do Serengeti. Celá rezervácia je veľmi hojná krajina plná afrických zvierat a úrodnej pôdy. Nachádza sa tu aj známa roklina Olduvai v ktorej sa našli pozostatky pračloveka Homo habilis staré 1,5milióna rokov.

Nádherné bielo piesčité pláže, ktoré obmývajú tyrkysové vody Indického oceánu vás privítajú na súostroví Zanzibar. Tento polo autonómny štátik patriaci pod Tanzániu tvoria ostrovy Unguja ( hlavný ostrov prezývaný často Zanzibar), Pemba a menšie priľahlé ostrovčeky. Hlavným mestom je Zanzibar City, ktorého historická časť Stone Town je zapísaná do svetového dedičstva UNESCO. Veľmi pekná architektúra z čias ománskeho sultána vás určite očarí. Súostrovie Zanzibar je často prezývané aj ako ostrovy klinčekov, pretože sa tu hojne pestujú spolu s muškátovým orechom, čiernym korením, škoricou, vanilkou. Z exotického ovocia, ktoré sa pestuje na farmách spomeniem mango, jackfruit, banány, kokosové orechy, rambutan (podobné liči) a iné. Čo vás ale najviac očarí sú nádherné pláže a milí ľudia.

Rwanda

Jedna z najpozoruhodnejších krajín Afriky často krát prezývaná aj ,,Krajina tisícov kopcov,, ponúka skutočne tie najkrajšie zážitky na planéte. Vitajte v Rwande, krajine, ktorá ukrýva v srdci nesmierne smutnú minulosť. Pred mnohými rokmi sa tu odohrala jedna z najväčších genocíd ľudstva. Odvtedy už prešlo viac ako 25 rokov a Rwanda sa stala jednou s najprosperúcejších a ekonomicky silných krajín Afriky. Je to malý a bezpečný štátik nachádzajúci sa v strednej časti Afriky. Hlavné mesto Kigali je veľmi príjemné, prosperujúce a jedno z najčistejších na kontinente. Odporúčam sa zastaviť v múzeu genocídy (Kigali Genocide Memorial) a vypočuť si, akú tŕnistú cestu mala táto krajina v minulosti a vzdať hold obetiam. Čajové plantáže, gorily, národné parky, jazerá, husté lesy a ešte omnoho viac ponúka krajina v ktorej je zákaz používať igelitové vrecká.

Rwanda je destináciou pre všetky ročné obdobia, ale pokiaľ sa vyberiete na túru za gorilami tak odporúčame ísť v suchšom období od júna do septembra. Vďaka kombinácií tropického podnebia a vysokej nadmorskej výšky nezvyknú teploty vystúpiť počas roka na viac ako 30 °C a v noci nad 15 °C, takže sa dá povedať že tu vládne príjemné teplé počasie s chladnejšími nocami. Na horných svahoch pohoria Virunga vedia teploty výrazne klesnúť aj pod 0 °C. Najdaždivejšie obdobie je od marca do mája a október, november býva v horských častiach krajiny tiež veľmi daždivý. Kratšie suchšie obdobie je od decembra do februára. Samozrejme sa tiež vtedy vyskytnú zrážky ale nie sú intenzívne. V hlavnom meste Kigali sa celoročná priemerná teplota pohybuje okolo 21 °C.

Čo láka turistov do Rwandy? Predovšetkým 4 národné parky, ktoré sa tu nachádzajú. Nyungwe National Park je jeden z najstarších dažďových pralesov na svete. Ukrýva v sebe bohatú biodiverzitu a je neskutočne krásny. Tento horský región ukrýva v sebe množstvo živočíchov vrátane šimpanzov a 12 ďalších druhov primátov vrátane endemického mačiaka čiapočkového. Jedno z najkrajších miest na planéte ukrýva v sebe viac ako 1 000 druhov rastlín, 140 druhov orchideí, viac ako 300 druhov vtákov rôznych farieb a neuveriteľných 120 druhov motýľov. Žije tu aj množstvo cicavcov ako sú vydry, diviaky, serval a iné. Božský les ponúka viacero trekov a horských exkurzií do srdca parku a za jeho obyvateľmi (zver). My sme sa rozhodli vyrážať za dobrodružstvami z rezortu One&Only Nyungwe House, ktorý je obklopený týmto nádherným lesom a rozsiahlou čajovou plantážou. 

Najkrajší zážitok vás určite čaká v národnom parku Volcanoes. Najznámejšia destinácia v Rwande ponúka nezabudnuteľnú túru hlbokým zeleným lesom za ohrozenými horskými gorilami. Park sa nachádza na severozápade krajiny vo výške od 2 500 m n.m. a chránia ho strmé svahy pohoria Virunga. Je to obrovský masív vyhasnutých sopiek rozkladajúci sa na ploche viac ako 8 000 km². V bambusových lesoch parku, ktoré sú mimochodom veľmi chránené pre svoj ekosystém, okrem goríl žije množstvo inej zvery ako sú napríklad endemické zlaté opice a množstvo vtákov. Na severovýchode sa nachádza ďalší park Akagera National Park( Big Five safari), ktorý tvorí hranicu s Tanzániou. Prostredie parku tvoria savany, močariská a množstvo jazier. Nájdete tu veľa africkej zvery ako sú slony, levy zebry, byvoly, žirafy, antilopy, množstvo vtákov a iných zvierat. Na východe krajiny na hraniciach s KDR sa nachádza najväčšieho jazero Rwandy a šieste v celej Afrike, Kivu. Veľmi pekné a príjemné prostredie na trávenie dňa a nakoniec neďaleko jazera sa nachádza štvrtý národný park Gishwati Mukura National Park, ktorý tvoria dva samostatné lesy Gishwati a Mukura.

Kapské Mesto

Juhoafrická republika - jedna z najkrásnejších krajín na svete označovaná ako dúhový národ. Fascinujúce Kapské mesto, prezident Nelson Mandela, smutná história politiky apartheidu, Stolová hora, diamanty, najstarší park Afriky - Kruger National Park (Veľká päťka), národný park Royal Natal a druhý najvyšší vodopád sveta Tugela, Drakensberg (Dračie hory), svetoznáme vinárske regióny Stellenbosch, Paarl a Franschhoek, Mys dobrej nádeje, mestečko Hermanus a pozorovanie veľrýb, to je len zopár známych miest, mien a udalostí, ktoré preslávili túto zaujímavú krajinu.

My sme sa vybrali navštíviť kozmopolitné Kapské Mesto, ktoré leží na južnom cípe afrického kontinentu na pobreží Atlantického oceánu v ktorom žije okolo 4 mil. ľudí. Kedysi to mala byť len zásobovacia zastávka pre námorníkov plaviacich sa do orientu no dnes je jedno z najkrajších a najnavštevovanejších miest sveta, ktoré má naozaj čo ponúknuť. Bolo založené Holandskými osadníkmi v roku 1652 v kotline pri úpätí ikonickej Stolovej Hory (Table Mountain). Miesto s množstvom hôr, pláží, záhrad, pamiatok, nádherných viníc, mestských uličiek, kultúrnych podujatí a hlavne vynikajúcej gastronómie si naozaj obľúbite. Mesto je na africké pomery relatívne bezpečné, samozrejme na doklady a hotovosť treba mať zvýšenú pozornosť a byť ostražitý.

Kapské Mesto je celoročná destinácia so stredomorským podnebím. Zimné mesiace (jún - august) sú poznačené daždivým a chladnejším počasím. Letné mesiace (december - marec) sú teplé, suché ale často veľmi veterné. Hlavná turistická sezóna je tu v lete, ale ak túžite pozorovať aj veľryby, odporúčame ísť na jar (september, október) vtedy je tu aj krásna zelená a kvitnúca príroda.

Srdcom mesta je mestská časť City Bowl (Centrum) a hlavnou tepnou je ulica Long Street, ktorá prechádza jej stredom. Cez deň je rušná, plná ľudí. Absolútne jadro starého mesta je námestie Geenmarkets Square na ktorom sa každý deň konajú trhy plné afrických výrobkov a hlavne suvenírov. Na ulici a blízkom okolí sa nachádzajú aj iné pamiatky ako najstarší kostol Slave Church, bývala ubytovňa pre otrokov Slave Lodge v ktorej je dnes múzeum, kostol St.George' s Cathedral a najznámejšia záhrada v meste The Compeny's Garden. Neďaleko si môžete ísť pozrieť určite zaujímavú, malú štvrť Bo-Kaap, ktorá je plná domčekov rôznych farieb (červené, zelené, žlté, modré atď.). Je to malajzijská štvrť v ktorej žijú potomkovia prisťahovalcov z Malajzie, Indie a Indonézie. Na jej konci sa nám už týči kopec Signal Hill, obľúbené miesto pre paraglajdistov. Zaujímavé miesto je vo štvrti Woodstock. Nachádza sa tam obľúbená tržnica u domácich, The Old Biscuit Mill plná handmade výrobkov v ktorej je situovaný aj Neighbourgoods Market ponúkajúci domáce potraviny, ovocie, zeleninu a je tu množstvo stánkov s chutným jedlom z každého kúta sveta. Najnavštevovanejšia časť mesta je starý prístav a jeho nábrežie V&A Waterfront, ktoré prešlo úplnou zmenou a stalo sa luxusné miesto plné kaviarničiek, reštaurácií, nákupných centier a hotelov. Navštíviť sa tu oplatí aj múzeum diamantov a akvárium. Ďalšia pekná časť je Green Point s nádherným štadiónom.

Čo najviac láka každoročne turistov do Kapského mesta je určite príroda v meste a jeho okolí, ktorá je prevažne chránená. Dominantou je určite Stolová hora, ktorá sa majestátne týči nad mestom do výšky 1086 m n. m.(najvyšší bod) a je azda najfotografovanejším miestom v celej Afrike. Na plochú horu je možné sa vyviesť lanovkou čo mimochodom trvá len okolo 5 minút a počas jazdy na vrchol a na ňom sa vám naskytne dych berúci výhľad na mesto a oceán. Samozrejme je možné ju zdolať aj peši, je tu pár chodníčkov, ktoré vedú na vrchol a po jej zdolaní si určite zaslúžite odmenu v podobe chutného občerstvenia a kávičky v kaviarni na vrchole hory. Z plošiny je výhľad nielen na celú zátoku ale aj na kopce Signal Hill a Lion's Head ( Leviu hlavu), ktoré sú súčasťou parku Table Mountain National Park (UNESCO) a na skalnatý ostrov Robben (UNESCO), v minulosti bol domovom väznice v ktorej bol okrem iných politických väzňov aj 18 rokov zavretý prezident Mandela. Dostanete sa sem loďou z prístavu Waterfront. Na východných svahoch národného parku Stolovej Hory sa rozprestiera národná botanická záhrada Kirstenbosch založená v roku 1913. Bola to prvá záhrada zapísaná do svetového dedičstva UNESCO a obsahuje veľkú zbierku vzácnych a ohrozených druhov rastlín. Rozprestiera sa na ploche viac ako 500 hektárov a od centra je vzdialená necelých 13km. Je to skutočný diamant Afriky. Úrodné údolia okolo Stolovej hory a národného parku využili prvý osadníci Kapského mesta na pestovanie vínnej revy. Najstaršie vinice sa nachádzajú na farme Groot Constancia založenej v roku 1685. Môžete tu ochutnať rôzne miestne vína ocenené desiatkami cien (napríklad vynikajúci Shiraz, či Chardonnay), ktoré dokonca si obľúbil Napoleon Bonaparte a vychutnať si tu piknik v tomto krásnom prostredí.

V Kapskom Meste a jeho okolí sa nachádzajú veľmi pekné pláže i keď vody Atlantického oceánu nebývajú teplotne vhodné na kúpanie. Medzi najkrajšie patria Camps BayClifton, Llandudno. Celosvetovo najznámejšou a najnavštevovanejšou plážou je Boulders Beach, ktorá sa nachádza v zátoke False Bay v blízkosti mesta Simon's Town. Prečo je taká obľúbená? V roku 1982 sem prišlo pár jedincov tučniaka afrického, ktorý si obľúbili biely mäkký piesok a veľké žulové balvany, ktoré chránia pláž pred vetrom a veľkými vlnami, zostali tu žiť a ich kolóna sa rozrástla na 2 až 3 tisíc kusov. Je to skutočne pozoruhodné miesto. Jedna z najkrajších pobrežných ciest na svete vedie cez oblasť zátoky Hout Bay a volá sa Chapman's Peak Drive. V Hout Bay sa nachádza dôležitý prístav, známa tržnica, pláž Llandudno a vynikajúca reštaurácia, ktorá podáva dary mora. Jedno z najznámejších miest je určite výbežok nazvaný Mys dobrej nádeje opradený legendou o bludnom Holanďanovi, neďaleký maják a pláž Dias.Je to skutočne pozoruhodné miesto. 127 km na východ od Kapského Mesta sa nachádza na pobreží mestečko Hermanus, populárne miesto na pozorovanie migrujúcich veľrýb, ktoré sa tu zdržujú v období od júla do novembra. 

 

 

 

KTORÝ HOTEL SI VYBERIETE?

Rwanda  •  Tanzánia - Zanzibar  •  Kapské Mesto - Juhoafrická republika

TOP HOTELY A REZORTY

V našej ponuke sa nachádzajú len tie hotelové rezorty, ktoré majú unikátnu polohu, luxusné ubytovanie, rozmanité stravovanie, špičkový servis a najlepších zamestnancov v regióne. Je pre nás dôležité aby ste si splnili sny v tejto destinácií len s tými najlepšími, ktorým úsmev z tváre nikdy nezmizne.

RADI VÁM PORADÍME


Emailbonustrip@bonustrip.sk

Telefón+421 907 071 750

Adresa


BONUS TRIP s.r.o., Košická 49
Bratislava, 821 08 Slovakia