Ubud, Bali

Ázia

map markerUbud, Bali
Koh Kood, Thajsko

Ázia

map markerKoh Kood, Thajsko
Angkor-Bayon, Kambodža

Ázia

map markerAngkor-Bayon, Kambodža
Langkawi, Malajzia

Ázia

map markerLangkawi, Malajzia
Vinh Hy Bay, Vietnam

Ázia

map markerVinh Hy Bay, Vietnam

VITAJTE V ÁZII

Jedna z najpôsobivejších častí planéty. Vydajte sa s nami na cestu za oddychom na nedotknutých plážach s bielym a zlatistým pieskom, ktoré obmývajú priezračné vody Indického a Tichého oceánu, za magickou prírodou matky zeme a jej prírodnými divmi, za vynikajúcou gastronómiou, spoznajte ľudí vyznávajúcich inú kultúru, náboženstvá a smery, objavte úžasnú architektúru, ktorej súčasťou sú nádherné budhistické komplexy, zlaté pagody, kochajte sa pozostatkami dávnej histórie viacerých starobylých národov, nechajte sa hýčkať rôznymi omladzovacími procedúrami tela i ducha overenými mnohými generáciami, navštívte trhy s vždy čerstvými a zdravými potravinami a samozrejme, bývajte v tých najlepších hoteloch vo svetovo preslávených ázijských metropolách či vo výnimočných rezortoch, pre ktorých je rešpektovanie prírody na prvom mieste.

Vietnam

Krajna, kde vládne scialistické zriadenie, je plná veľkých kontrastov. Charakterizuje ju bohatá kultúrna rozmanitosť, dych berúce prírodné divy, ale aj smutná história, ktorá spôsobila, že zatiaľ nie je tak poznačená turizmom, ako napríklad Thajsko. Určite však má vykročené k tomu, aby ho dobehla. Nedotknuté pláže, zvlnené kopce, ryžové polia, hustá džungľa, moderné mestá, francúzska koloniálna architektúra a nádherné pagody to všetko určite chytí za srdce nejedného turistu. Na dôvažok tu žijú priateľskí obyvatelia a gastronómia je asi najlepšia v celej Juhovýchodnej Ázii. Ak milujete okrem nedotknutej prírody s nekonečnými plážami s bielym a zlatistým pieskom a bohatého mestského života, tiež históriu krajiny, jej autentickú kultúru a pamiatky, ktoré sú zaradené do svetového dedičstva UNESCO, ste na správnej adrese. A aby som nezabudol, ak už navštívite Vietnam rozhodne musíte ochutnať svetoznámu vietnamsku polievku Pho a závitky Nem.

Vietnam je úzka a pomerne dlhá krajina, ktorá sa rozprestiera pozdĺž pobrežia Juhočínskeho mora. Na severe krajinu obmývajú vody Tonkinského zálivu a na juhu Thajského zálivu. Počasie je preto v rôznych regiónoch iné. Zatiaľ čo na severe v hornatých častiach krajiny môže mrznúť, na juhu môže byť v tom čase krásnych 31 °C. Preto sa predpoveď počasia rozdeľuje na 3 regionálne časti (severný, centrálny a južný Vietnam). V severnej časti (Hanoj, Ha Long Bay) prebieha chladná a suchá zima od novembra do apríla s priemernými teplotami 17-25 °C, pričom najchladnejšie mesiace sú december-február. Leto je od mája do apríla s priemernými teplotami 26-30 °C, najdaždivejšie obdobie je od júla po september. Vtedy sa ani neodporúča ísť do zálivu Ha Long. V centrálnej časti (Nha Trang, Hoi An, Hue) vládne suché a teplé obdobie od polovice januára až do konca septembra. Najteplejšie obdobie je apríl-august s priemernými teplotami 29-32 °C. Najdaždivejšie obdobie býva v mesiacoch október a november. Vlhkosť je celoročne nad 75 % a teplota, mora sa pohybuje od 25-29 °C. Južnej časti (Ho Chi Minh City, Con Dao) vládnu dve obdobia, suché (november-apríl) a mokré (máj-október). Počas daždivého obdobia sú zrážky intenzívne, no trvajú krátko. Priemerné teploty sa pohybujú po celý rok od 25-32 °C. Najhorúcejšími mesiacmi sú marec, apríl, máj. Teplota mora sa pohybuje od 25-29 °C.

Čo všetko sa v tejto krajine oplatí vidieť? Ak prichádzate len za leňošením na pláži, tak oblasti miest Nha Trang, Cam Ranh a Ninh Hoa. Známe sú nielen nádhernými plážami, ale aj luxusnými rezortmi. Veľmi pekné pláže sú taktiež na juhu na ostrove Con Dao a jeho priľahlých ostrovčekoch a na ostrove Phu Quoc a okolí v Thajskom zálive. Krajina má až osem kultúrnych a prirodných pamiatok začlenených do svetového dedičstva UNESCO.

V strednej časti krajiny sa nachádza jedno z najznámejších historických miest vo Vietname, a to pobrežné mestečko Hue ležiace na brehoch Voňavej rieky (Perfume river). Vládla tu posledná kráľovská dynastia Nguyen v rokoch 1802-1945, ktorá za umelou vodnou priehradou a vysokými hradbami vybudovala pevnosť, v ktorej sa ukrýva cisárske mesto (UNESCO) s množstvom palácov, chrámov, budov a hrobiek. Mesto bolo nielen politickým, ale aj náboženským a kultúrnym centrom zjednoteného Vietnamu. Pozostatky hinduistického kráľovstva známeho ako Čamská ríša (Champa Kingdom), ktoré vládlo medzi 4. a 14. storočím pobrežnej časti Vietnamu, nájdeme v provincii Quang Nam, asi hodinku cesty od Hoi An. Pozostatky týchto chrámov staré viac ako 1000 rokov sú známe pod menom My Son (UNESCO). Spomínané mestečko Hoi An (UNESCO) sa môže zasa popýšiťtým, že je považované za jedno z najkrajších starobylých malebných miest nielen vo Vietname, ale v celej Ázii. Pokojné mesto si zachovalo architektúru kedysi prímorského prístavu z obdobia 15. až 19. storočia, ktorú dotváral nielen vietnamský, ale hlavne čínsky, japonský a zahraničný vplyv. Mestečko, hlavne jeho staré centrum, ponúka výnimočnú atmosféru prepletenú úzkymi farebnými uličkami, historickými čínskymi domami, francúzskym koloniálnym duchom z čias Indočíny, množstvo pamiatok, medzi ktorými vyčnieva ikonická stavba mesta - maličký Japonský most, a útulné reštaurácie, kaviarničky či rodinné obchodíky. Najkrajšia atmosféra, ktorá vás očarí, tu vládne večer. Ulice sa vtedy rozsvietia stovkami svetielkujúcich lampiónov povešaných na domoch aj stromoch, uličky sa zaplnia posedávajúcimi ľuďmi, ktorí si pochutnávajú na dobrej večeri a vychutnávajú si pritom pravú romantiku. Necelých 8 km od štvrtého najväčšieho mesta Vietnamu Da Nang sa nachádzajú Mramorové hory (Ngu Hanh Son). Ide o päť posvätných vrchov a podľa staročínskeho myslenia zobrazujú 5 elemetov - oheň, voda, drevo, zem a kov. Mená piatich vrchov však neskôr pomenoval cisár Minh Mang s dynastie Nguyen. Naraziť tu možno na jaskyne, tunely, chrámy i krásne pagody. Ďalšia atrakcia od mesta Da Nang vzdialená do 30 km sa volá Sun World Ba Na Hills. Toto zábavné centrum sa nachádza vo výške 1 487 m.n.m, na ktoré premáva sieť piatich kabínkových lanoviek. Nájdete tu zábavné parky pre deti, očarujúce záhrady, kópiu francúzskej dediny, zlatý most, ktorý držia dve veľké ruky a množstvo iných atrakcií.

Severný Vietnam, to je predovšetkým hlavné mesto Hanoj a prírodné pamiatky začlenené do svetového dedičstva UNESCO ako sú: Ha Long Bay, národný park Phong Nha-Ke BangTrang An. Na pravom brehu Červenej rieky leží mesto Hanoj, poznačený širokou škálou architektúry, ktorá nám ukazuje dlhú históriu tejto krajiny. Ulice zaplavené motoristami, pouličnými predavačmi, obchodíkmi, ale aj uličky s množstvom budov a chrámov starých stovky rokov, medzi ktorými sa zvlášť vyníma Chrám Literatúry (Van Mieu). Postavený bol na počesť čínskeho mysliteľa Konfucia v roku 1070. V centre mesta sa taktiež nachádza legendami opradené jazero Hoan Kiem, ďalej citadelaThang Long Imperial Citadel postavená v 11. storočí. Zapísaná je do svetového dedičstva UNESCO. Tiež sa oplatí vidieť mauzóleum vodcu Ho Chi Minha, katedrálu sv. Jozefa, vietnamské múzeum etnológie a väzenské múzeum Hoa Lo. V severozápadnej časti krajiny sa nachádza malebná horská oblasť okolo mestečka Sapa s množstvom kaskádových ryžových polí, malebných údolí obkolesujúcich hory známe pod názvom Tonkinské Alpy. Jedno z najnavštevovanejších miest je určite záliv Ha Long známejší pod názvom "Dračia zátoka". Nachádza sa tu viac ako 2 000 vápencových skál, útesov a ostrovov, ktoré vyčnievajú z mora, ale aj 12 jaskýň, z nich najznámejšia je Jaskyňa prekvapení (Hang Sung Sot). Ďalší prírodný úkaz sa nachádza na hraniciach s Čínou, a to vodopády Ban Gioc. V provincii Ninh Binh sa nachádza komplex historických a prírodných pamiatok Trang An Landscape Complex. Rozprestiera sa na južnom okraji delty Červenej rieky, nachádzajjú sa tu i chránené oblasti bývalého sídla cisárov a starobylého hlavného mesta Hoa Lu a tiež krajinné územie pozdĺž rieky Ngo Dong medzi Ninh Binh a oblasťou Trang AnTam Coc, ktorá je krajinou vápencových vrchov, útesov, krasových jaskýň a starobylých obydlí.

Južnej časti má dominantné postavenie predovšetkým najväčšie mesto Vietnamu - Saigon, po zjednotení Severného a Južného Vietnamu premenovaného na Hočiminovo Mesto (Ho Chi Minh City). Rušná a bláznivá metropola s tisíckami motoriek, upchatými križovatkami a rušnými ulicami je obchodným centrom celej krajiny. Metropolu výrazných kontrastov charakterizuje zmes dávnej minulosti, koloniálnej nadvlády, komunistického režimu a terajšieho moderného sveta. Z pamiatok treba spomenúť najkrajšiu budovu hlavnej pošty na svete, ktorej oceľovú časť projektoval slávny Gustave Eiffel, ďalej Katedrálu Notre Dame (Notre Dame Cathedral of Saigon) - na jej výstavbu sa doviezol všetok materiál z Francúzska, múzeum vojnových pozostatkov (War Remnants Museum), Palác zjednotenia - známy aj ako Palác nezávislosti (Reunification Palace), pagodu jadeitového cisára (Ngọc Hoàng Pagoda), 262 metrov vysokú budovu Saigon Skydack s výhľadom na mesto a okolie, trhovisko Ben Than a napokon jeden z najstarších čínskych chrámov v meste Miếu Bà Thiên Hậu z 18. storočia situovaný v čínskej štvrti-Cho Lon.

Kambodžské kráľovstvo

Siem Reap, pozostatky starobylého hlavného mesta Khmérskej ríše Angkor a jeho najslávnejší chrám Angkor Wat, bolestivá minulosti krajiny počas vlády Červených Khmérov, nádherné pláže, dobrosrdeční ľudia, úžasné kultúrne dedičstvá, ale aj krásna pestrofarebná príroda, vynikajúca kuchyňa a rôzne druhy ovocia. Vitajte v Kambodži, očarujúcej krajine, v ktorej našla domov jedna z najväčších civilizácií v dávnom svete, ktorá vládla celej juhovýchodnej Ázii. Dnes, jeden z najmenších štátov tejto časti Ázie, kde žije niečo viac ako 16 miliónov obyvateľov. Kambodža sa nachádza sa medzi Thajskom, Laosom a Vietnamom a jeho brehy obmývajú vody Thajského zálivu. Dnes sa považuje za bezpečnú krajinu s obyvateľstvom vyznávajúcim budhizmus, z ktorých 90% sú Khméri, ostatné menšiny tvoria Číňania, vietnamskí prisťahovalci, Čamovia a rôzne etnické skupiny. 

Podobne ako vo väčšine juhovýchodnej Ázie je klíma v Kambodži takmer po celý rok tropická a horúca. Podnebiu dominuje ročný monzúnový cyklus daždivých a suchých období. Obdobie dažďov trvá od polovice mája do októbra, vtedy padne na krajinu až 75 % celkových zrážok z roku. Obdobie sucha je od novembra do apríla. Najchladnejšie mesiace sú december, január a najteplejšie apríl, máj, kedy teploty cez deň presahujú 35 °C. Priemerná celoročná teplota sa pohybuje okolo 27-28 ºC. Celoročná teplota mora sa pohybuje medzi 28-30 °C. Hlavná turistická sezóna je od novembra do februára s príjemnými teplotami vhodnými na návštevy pamiatok. Na ostrovoch a na pobreží Thajského zálivu býva hlavná sezóna od polovice novembra až do začiatku mája s teplotami 25-35 °C. Angkor Vat sa ale oplatí navštíviť aj v daždivom období. Krajina a jej okolie je krásne zelené, priekopy okolo chrámov a jazero Tonlé Sap majú množstvo vody.

Čo všetko Kambodža ponúka? Ak milujete dobrodružstvá, históriu, chrámy, nádherné pláže a priateľských ľudí, ste naozaj na správnej adrese. Ročne do krajiny prichádza až 2 milióny turistov. Najnavštevovanejšie a zároveň najznámejšie mesto je určite Siem Reap. Prosperujúce mesto s príjemnou atmosférou, s pulzujúcim nočným životom, množstvom trhov, reštaurácií, barov, pouličných jedál, masážnych salónov ale aj luxusných hotelov a rezortov v jeho okolí. Siem Reap je srdcom a akousi bránou do tajomného sveta dávnej civilizácie, do bájneho Angkoru. Obrovský archeologický park Angkor - nachádza sa tu viac ako 150 významných pamiatok - rozprestierajúci na ploche viac ako 400 km² (zapísaný je do svetového dedičstva UNESCO). Bol domovom vyspelej Khmérskej civilizácie a záznamy o nej siahajú až do 7. storočia. Hmotné pozostatky tejto ríše siahajú do roku 802, kedy hlavné mesto Angkor založil kráľ Jayayarman II. a odštartoval ním výstavbu ďalších miest v ríši, umelých jazier a kanálov, svätýň a hinduistických chrámov, ktoré boli najskôr postavené na počesť boha Višnu. Táto výstavba trvala takmer 6. storočí. Každý kráľ sa snažil obohatiť ríšu vlastnými stavbami aby bola ešte väčšia. V 10. storočí žilo v Angkore viac ako 1 milión obyvateľov a komplex bol vystavaný celý uprostred dažďových pralesov. Odpoveď na otázku ako to bolo možné sa dozviete priamo na mieste, keď sa ocitnete pri najslávnejšom chrámovom komplexe a klenote Angkoru a bývalom hlavnom meste Angkor Wat. Rozprestiera sa na ploche 162 ha, postaviť ho dal kráľ Suryavarman II. Ide o najväčšiu náboženskú pamiatku na svete a je tak slávna, že jeho silueta je zobrazená na štátnej vlajke. Najskôr bol chrám zasvätený hinduistickému bohu, koncom 12. storočia však ríša prešla na budhizmus a Angkor Wat sa stal budhistickým chrámom. V Angkore sa nachádzajú aj ďalšie nádherné pamiatky ako chrámy Bakong (prvý veľký horský chrám), Phnom Bakheng, Preah KhanTa Prohm (prepletený veľkými stromami a možno si ho pamätáte z filmu Tomb Raider), Banteay Srei (jediný chrám nebol postavený kráľom) a iné ale aj mestá ako najväčšie hlavné mesto ríše Angkor Thom a jeho chrámy - úžasný BayonBaphuon, Phimeanakas a iné. Ak vám bude málo pamiatok, vydajte sa pozrieť Boeng Melea vzdialený od Angkor Wat cca 60 km (má podobné usporiadanie ako Angkor Wat je zarastený prírodou a polorozpadnutý).

Angkor stratil pre kráľov význam okolo roku 1431, v tom čase sa začalo veľké sťahovanie ríše do nového mesta Phnom Penhu. Jeho založenie sa datuje do roku 1372. Hlavným mestom sa stalo v 15. storočí, opäť sa ním potom stalo až za francúzskej koloniálnej nadvlády v roku 1866. V najväčšom meste krajiny v minulosti prezývanom aj "Perla Ázie" žije okolo 2 miliónov obyvateľov. Je situované na sútoku riek Mekong, Basac a Tonle Sap, je akousi zmesou khmérskej, francúzskej a už aj modernej architektúry s viacerými pamiatkami, ktoré sa oplatí vidieť, z nich možno spomenúť kráľovský palác (Royal Palace), alebo hneď vedľa neho striebornú pagodu (Silver Pagoda). Veľmi zaujímavá je budova národného múzea, vystavené sú v ňom predmety a sochárske diela z obdobia pred a počas angkorského obdobia. O najtemnejšom období krajiny sprevádzané veľkou genocídou (1/4 populácie) Červených Khmérov na vlastnom obyvateľstve sa dozviete v bývalom areáli školy, neslávne známou väznicou Tuol Sleng (S-21), z ktorej nikto nevyšiel živý. Jeden z najstarších budhistických chrámov v meste pochádzajúci zo 14. storočia sa volá Wat Phnom.

Medzi ďalšie turisticky obľúbené zážitky a miesta patrí plavba po Tonlé Sap Lake, najväčšom sladkovodnom jazere v juhovýchodnej Ázii, návšteva miest Battambang, hinduistického chrámu Preah Vihear a chrámovej zóny Sambor Prei Kuk (pamiatky pod hlavičkou UNESCO). Zaujímavé je aj bývalé letovisko elity v provincii Kep, ktorá bolo vyplienené počas temného obdobia. V súčasnosti sa opäť dostáva do popredia, aby oživilo svoj dávny lesk a slávu. Milovníkov prírody určite poteší oblasť Mondul Kiri.

Pre milovníkov nádherných pláži treba spomenúť ostrovy Bamboo Island a Krabey Island, na ktorých sa nachádzajú dva luxusné rezorty sietí Allila a Six Senses a tiež ostrovy Koh Rong a Koh Rong Sanloem. Nájdete tu biely piesok a kryštálovo čistú vodu Thajského zálivu.

Thajsko 

Krajina úsmevov, pohostinnosti, vynikajúcich služieb a priateľských obyvateľov, tak by sa dolo charakterizovať Thajské kráľovstvo (v minulosti známe ako Siam), považované za jednu z najpopulárnejších ázijských krajín nachádzajúcej sa v juhovýchodnej Ázii, ktoré susedí s Kambodžou, Laosom, Mjanmarskom a Malajzijou. Thajsko je však známe nielen vďaka svojim nádherným ostrovom s piesčitými plážami obmývamými krištáľovo čistými vodami, pestrému pobmorskému svetu, vodopádom, pralesmi či jaskyniam, objavovať v ňom môžete aj jeho fascinujúcu históriu, ktorú pripomínajú tisícky rokov staré chrámy. Ak by sme chceli stručne vymenovať typické znaky tejto budhistickej krajiny, tak by sme spomenuli nemohli vynechať modernú metropolu Bangkok, ďalej rušné turistické letoviská ale aj ospalé dedinky, kultúrne podujatia s neopakovanou atmosférou, vynikajúcu thajskú kuchyňu, plávajúce trhy, chutné ovocie a, samozrejme, thajské masáže.

Bohatá história Thajského kráľovstva siaha až do doby 4000 rokov pred n. l.. Prvé známky osídlenia a dôkazy o pestovaní ryže sa zachovali na území dedín Ban Ching a Ban Prasat. V priebehu ďalších tisíc ročí osídlovali toto územie tri skupiny obyvateľstva, ktoí prišli z Číny: Monovia, Khméri a Thajčania. Monovia sa usídlili v dnešnom Myanmarsku, Khméri v Kambodži a Thajčania, tí okolo roku 1200 nastolili nadvládu nad troma severothajskými štátmi Sukhothai, Phayao a Lanna. Sukhothai v preklade "Úsvit šťastia" vyhlásil svoju nezávislosť v roku 1238, kedy zažil postupnú expanziu dnešných Thajčanov. Hlavným náboženským prúdom sa stal tzv. théravádsky budhizmus, v tomto období bola vytvorená thajská abeceda, položili sa základy thajskej formy umenia, hudby, architektúry a literatúry. V 14. storočí Sukhothai už ovládalo ďalšie rozvíjajúce kráľovstvo - Ayutthaya, založené bolo 86 km severne od Bangkoku. Vo svojej dobe bolo kráľovstvo považované za najprosperúcejšie a najbohatšie na svete, zároveň hralo významnú rolu v histórii dnešného Thajska a Thajčanov. Zničenie Ayutthayi Barmáncmi v roku 1767, však neviedlo k rozpadu ríš, najskôr sa stalo hlavným mestom kráľovstva Thon Buri (nachádzalo sa na brehu rieky Chayo Phraya), v roku 1782 kráľ Ráma I. však hlavné mesto presťahoval na druhú stranu rieky do dnešného Bangkoku. Počas ďalších rokov sa podarilo thajským kráľom ubrániť krajinu pred západnou kolonizáciou a ďalej rozvíjať thajskú kultúru. Dnes je krajina konštitučnou monarchiou, thajskí králi svoju zákonodarnú moc od roku 1932 vykonávajú prostredníctvom kabinetu, na čele ktorého stojí predseda vlády. Thajčania ku svojim panovníkom prechovávajú vysokú úctu.

Krajina, v ktorej prevláda buddhizmus (95% populácie), sa člení na štyri hlavné oblasti: Centrálnu nížinu, sever, severovýchod a juh. Stredné Thajsko spoločne so svojím centrom (mesto Bangkok) je najúrodnejšia časť krajiny. Na jeho veľkých poliach sa pestuje ryža, cukrová trstina a veľa druhov ovocia. Sever je hornatý a je domovom horských kmeňov. Riedko osídlená oblasť má bohatú kultúrnu tradíciu a architektúru, vrátane najimpozantnejších chrámov. Severovýchodná oblasť, známa ako Isán, leží na náhornej plošine Khorat a je známa tradičnými thajskými kostýmami. V porovnaní zo zvyškom krajiny tu život plynie pomalšie. Ruiny chrámov, typické jedlo, architektúra či dialekt sú tu poznačené laoským a khmérskym vplyvom. Juh Thajska ohraničený Thajským zálivom a Andamanským morom je zasa rajom pre všetkých milovníkov nádherných pláží. Ozdobou tejto časti krajiny sú malé ostrovy rozosiate pozdĺž pobrežia. Farebné rybárske loďky neustále zásobujú túto časť množstvom čerstvých morských plodov a pláže s bielym pieskom lákajú zase návštevníkov k božskému odpočinku.

Po celý rok tu panujú pomerne vysoké teploty a vlhkosť. V centrálnom Thajsku sa delí ročné obdobie na 3 časti: suché, horúce a daždivé. V južnom Thajsku sa striedajú len horúce a daždivé obdobia. Hlavná sezóna tu prebieha od novembra po koniec marca. Priemerná denná teplota po celý rok sa pohybuje väčšinou okolo 30 ºC, v horských oblastiach severu býva chladnejšie.

Čo všetko sa oplatí navštíviť? Predovšetkým by ste nemali vynechať hlavné mesto Thajska, Bangkok s viac ako 10 mil. obyvateľov. Pulzujúce srdce juhovýchodnej Ázie je plné ľudí, aut, tuk tukov, hluku, vlhkého vzduchu, ale aj turistických atrakcií, historických pamiatok, unikátnych chrámov, či kvetinových a ovocných tržníc, výborných reštaurácií, nákupných centier a luxusných hotelov. Odporúčame navštíviť Čínsku štvrť a chrám Wat Traimit so zlatou sochou budhu, ktorá váži viac ako 5 ton,  palácový komplex The Grand Palace, ktorý začali stavať v roku 1782 a bol sídlom bývalých kráľov Rama I. až Ramu V. Komplex chrámov, budov, úradov a kláštorov je rozdelený na dve hlavné zóny, ktorými sú chrám Smaragdového Budhu - Wat Phra Kaeo a kráľovské sídlo - Grand Palace. Nemali by ste vynechať ani známu lokalitu thajských tradičných masážnych princípov Wat Pho, ktorá je zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Wat Pho je jeden z najnavštevovanejších budhistických chrámov v Bangkoku založený v 16. storočí, ide o prvú verejne známu univerzitu, v ktorej sa v hlavnej hale nachádza 46 m dlhá ležiaca socha budhu. Medzi ďalšie známe chrámy patria Chrám Úsvitu - Wat Arun, Wat Saket, Wat Ratchanadda, Wat Benchamabophit, Wat Bowon a Wat Sutat. oplatí sa tiež absolvovať plavbu loďkou po kanáloch rieky Chao Phraya, navštíviť Thajské národné múzeum, palác Suan Pakkad, ceremoniálne miesto Sanam Luang a vychutnať si nočný život najväčšieho mesta Thajska.

Len necelých 85 km od Bangkoku sa nachádza zaujímavé miesto plné ruín starých chrámov a pagod - Ayutthaya, ktoré je pod správou UNESCO, bolo viac ako 4 storočia hlavným mestom ríše. Ďalšia zaujímavá budhistická stavba sa nachádza 45 minút autom na západ v meste Nakhon Pathom. V jeho centre sa týči najväčšia stúpa v Thajsku, Pha Pathom Chedi. Ďalšie mesto tejto provincie, ktoré netreba vynechať je Kanchanaburi. Leží na sútoku riek Kwai noi a Kwai Yai. Sú vám tieto mená povedomé? Práve tu sa nachádza známy most cez rieku Kwai. Oblasť ponúka krásnu prírodu, vodopády a bohaté lesy, ktoré sú domovom množstva zvierat a vtákov.

Najvýznamnejšie miesto severného Thajska, ktoré bolo v minulosti prvým hlavným mestom celej ríše sa volá Sukhothai. Dnes tento park o rozlohe 7000 m² plný ruín starobylých chrámov (okolo 193) ponúka návštevníkom nadýchať sa atmosféry dávno minulých časov. Celý  je pod správou UNESCO. Najdôležitejšie mesto severu Chiang Mai je zároveň hlavným mestom provincie pomenované rovnakým názvom. Vládne tu príjemné počasie, oplatí sa tu navštíviť ruiny starého mesta a chrám Wat Chedi Luang, horu Doi Suthep so zlatou pagodou na vrchole, miestnu zoo či vyhlásený nočný trh. Kľudnejším susedom Chiang Mai je mesto Chiang Rai. V jeho okolí sa nachádza krásna príroda národného parku, rieka Kok a skvelé trasy na horskú turistiku. Odtiaľto môžete ísť na výlet do "Zlatého trojuholníka'', čo je miesto, kde sa stretávajú hranice Thajska, Laosu a Myanmaru, v minulosti fungovalo ako centrum svetového obchodu s ópiom.

To, čo najviac návštevníkov láka na Thajsku je nespočetné množstvo krásnych ostrovov, nádherné piesčité pláže obmývané krištáľovo čistými vodami Thajského zálivu a Andamanského mora a bohatý podmorský svet. Medzi najznámejšie ostrovy patrí Phuket, ide o najväčší thajský ostrov, kde sa nachádza medzinárodné letisko, a najmä veľa luxusných rezortov. Nemenej známy ostrov Koh Samui, je jeden z najobľúbenejších, nájdete na ňom nádherné pláže s bielym pieskom, ktoré lemujú kokosové palmy, sviežu tropickú prírodu a samozrejme, medzinárodné letisko. Veľmi pekná je provincia je Trat v blízkosti hraníc s Kambodžou, považovaná je za vstupnú bránu do Národného parku, ktorý zahrňuje viac ako 50 ostrovov. Jeden z najkrajších z nich je Koh Kood (Koh Kut), má nádherné pláže s bielym pieskom, kokosové palmy, vodopády, krásnu prírodu a morskú vodu tyrkysovej farby. Tu sa nachádza tiež jeden z najvýnimočnejších hotelov, Soneva Kiri. Na juhu je určite zaujímavá aj provincia Krabi a jej okolité ostrovy Koh Lanta či Phi Phi Island, alebo oblasť Trang s rozosiatymi ostrovmi v mori Koh Kradan, Koh Mook a Ko Libong.

KTORÝ HOTEL SI VYBERIETE?

Thajsko  •  Vietnam  •  Kambodža  •  Singapur  •  Bali - Indonézia  •  Palawan - Filipíny  •  Langkawi - Malajzia  

TOP HOTELY A REZORTY

V našej ponuke sa nachádzajú len tie hotelové rezorty, ktoré majú unikátnu polohu, luxusné ubytovanie, rozmanité stravovanie, špičkový servis a najlepších zamestnancov v regióne. Je pre nás dôležité, aby ste si splnili sny v tejto destinácií len s tými najlepšími, ktorým úsmev z tváre nikdy nezmizne.

RADI VÁM PORADÍME


Email



bonustrip@bonustrip.sk

Telefón



+421 917 928 911, +421 948 987 212

Adresa


BONUS TRIP s.r.o., Panónska cesta 17,
Bratislava, 851 04 Slovakia